Loading color scheme

Zaprzyjaźnij się ze słońcem - czyli jak wybrać najskuteczniejszą ochronę przeciwsłoneczną

Trwa sezon wakacyjny, oprócz zaplanowania wyjazdu na urlop, warto zadbać również o pielęgnację skóry w trudnych warunkach atmosferycznych. Niezależnie czy wybieramy wyjazd w góry czy nad morze, pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej.

Jaki filtr wybrać, aby był najbardziej skuteczny?

Żaden produkt kosmetyczny nie jest w stanie całkowicie zablokować przenikania promieniowania, dlatego najskuteczniejszą obroną przed ultrafioletem jest zadbanie o wielowymiarową protekcję.

Podstawą pielęgnacji przed szkodliwym działaniem słońca jest zastosowanie kosmeceutyku zawierającego w składzie pochodne witaminy A. To właśnie ona jako jedyna z witamin dociera do wnętrza komórek skóry i jest w stanie je zregenerować. Witamina A chroni macierz DNA, zapobiegając uszkodzeniom nowopowstałych komórek skóry.

Dla początkujących użytkowników poleciłabym krem AVST 1 z serii Skin Essentia, który jest połączeniem witaminy A, C, E, a także antyoksydantów i flawonoidów. Krem ten nie zawiera w sobie jednak filtrów przeciwsłonecznych.

Kolejnym krokiem do zapewnienia optymalnej ochrony jest krem z SPF. Jak rozszyfrować ten skrót? Sun protect factor jest to stosunek czasu dla skóry aż do pojawienia się rumienia, bez użycia kremu przeciwsłonecznego. Jeśli powstanie minimalnego rumienia zajęło 10 minut na obszarze niechronionej skóry, a przy zastosowaniu filtru przeciwsłonecznego trwało to 150 minut. Oznacza to, że filtr chroni skórę 15 razy bardziej, niż skóra samą siebie i dlatego jest to SPF 15.

W Fontannie Młodości codziennie obalam mit, iż im wyższy SPF tym lepsza protekcja. Różnica w ochronie pomiędzy SPF 15 a 50, to ok.2-3 %.

Swoim pacjentom nie zalecam stosowania kremów o wyższym faktorze niż SPF30, gdyż te mają minimalną, dodatkową ochronę, ale większe stężenie rzeczywistych środków chemicznych, które same w sobie mogą mieć niepożądane skutki uboczne, m.in. przyczyniają się do tworzenia nadmiaru wolnych rodników. Znacznie lepiej, jeśli większość ochrony zostanie dostarczana poprzez środki o właściwościach odbijających światło. Ze względu na fakt, że promieniowanie UV aktywuje wolne rodniki, zaleca się stosowanie ochrony przeciw rodnikowej w tym samym czasie, co filtrów i środków przeciwsłonecznych. Przeciwutleniacze pomagają zminimalizować szkody spowodowane promieniami UV, które przenikają przez środki przeciwsłoneczne i filtry. Istotnym aspektem jest fakt, że to właśnie światło słoneczne jest niezbędne do tworzenia witaminy D, która zapobiega zmiękczaniu się kości. Witamina D jest tworzona tylko przez promieniowanie UV-B i wzrasta zainteresowanie jej znaczeniem w zapobieganiu rakowi skóry. Kremy z wysokim SPF50 blokują jej naturalną syntezę w skórze.

Oprócz preparatów kosmetycznych niezależnie od szerokości geograficznej pamiętajmy o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych. Unikajmy długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza między godziną 11 a 15, wtedy bowiem słońce emituje najmocniejsze promienie UV. Mając na uwadze moje rady będziecie mogli cieszyć się pięknie zdrowym kolorytem skóry, unikając poparzeń oraz przebarwień.

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły 722 015 007.
Olga Rykowska Kosmetolog Instytutu Anti Aging